Autor: Arkadiusz Franczuk
Ołomuniec to piękne, zabytkowe miasto położone na Morawach w południowo-wschodniej części Czech a jednocześnie ważny ośrodek akademicki. Naszą wizytę projektową w dniach 8 – 9 kwietnia 2024 r. na Wydziale Edukacji Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu rozpoczęliśmy od spotkania z Władzami uczelni. Następnie odbyła się konferencja wprowadzająca w tematykę projektu prowadzona prze Panią Profesor Alenę Juvovą - koordynatorkę czeskiej grupy projektowej. Po zaprezentowaniu badań poszczególnych zespołów udaliśmy się na zwiedzanie zabytkowej infrastruktury Uniwersytetu, a następnie na pierwsze zajęcia outdoorowe do pobliskiej miejscowości Horka, gdzie mieści się ośrodek edukacji ekologicznej. Sluňákov jest to organizacja non-profit oferująca doświadczenia i wiedzę, które rozwijają pełną szacunku relację między człowiekiem a naturą i samym sobą. Jak mogliśmy się dowiedzieć od dyrektora, ideą przyświecającą stworzeniu takiego ośrodka było dążenie do pogłębienia ścisłej więzi ludzi z naturą i krajobrazem. Podczas zajęć uczyliśmy się jak rozpoznawać objawy budzącej się do życia wiosny i doświadczaliśmy naturalnych zasobów przyrody w postaci wody, wiatru i światła. Popołudniową część zajęć kontynuowaliśmy poznając historię i kulturę zabytkowego Ołomuńca.
Dzień drugi spotkania projektowego w Czechach to wizyta w Velehrad Elementary School. Jest to szkoła, która w swoim programie wychowawczym kładzie szczególny nacisk na edukację outdoorową i ekologiczną. Specjalnie dla nas, dzieci ze szkoły przygotowały część artystyczną, a następnie udaliśmy się na pobliską łąkę w celu poszukiwania i opisywania symptomów budzącej się do życia przyrody. Ważnym elementem wizyty projektowej było poznanie infrastruktury edukacyjnej oraz metod pracy jakimi posługują się nauczyciele pracujący w tej szkole. W drugiej części zajęć udaliśmy się do zabytkowego średniowiecznego klasztoru cystersów w Velehradzie. Jest to miejsce szczególne nie tylko dla Czechów ale też innych narodów europejskich, bowiem tu właśnie możemy dotknąć korzeni nie tylko duchowych, ale i chrześcijańskich początków narodów słowińskich. Co ważne dla nas Polaków w tym miejscu 1980 roku był nasz patron Papież Jan Paweł II, co upamiętnią ogromny krzyż, przy którym co roku spotykają się młodzi chrześcijanie z Czech.
W kolejnej części naszych zajęć mogliśmy poznać uroki skansenu archeologicznego Modra. Jest to miejsce w którym dowiedzieliśmy się jak wyglądały dawne mury fortyfikacji, wejść do starych morawskich mieszkań, warsztatów oraz budynków gospodarczych. Najbardziej efektowym elementem edukacji przyrodniczej naszych studentów były wolno biegające zwierzęta domowe, które uatrakcyjniły pobyt w muzeum.
Kolejnym punktem programu była wizyta w ośrodku edukacyjnym „ Żywa Woda Modra”. Jest to miejsce gdzie możemy poznać i doświadczyć jak z bliska wygląda wodny świat. Przechodząc przez szklany tunel mogliśmy zaobserwować realną scenerią wodnego środowiska, następnie za pomocą nowoczesnych technologii cyfrowych mogliśmy doświadczyć piękna otaczającej przyrody. W niedalekiej odległości znajduje się tu również ogród edukacyjny, pokazujący bogactwo różnorodnych ziół, krzewów i drzew typowych dla biotopów Białych Karpat i Wzgórz řibskich. Ostatnim punktem wizyty było spotkanie z kulturą i tradycją Południowych Czech, gdzie mogliśmy zasmakować pysznych lokalnych potraw i posłuchać tradycyjnej muzyki ludowej, wykonywanej przez lokalnych twórców.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania projektowego otrzymali piękne certyfikaty od Pani Prof. Alenę Juvova, potwierdzające nasz udział w tej części projektu.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Uczelnia dostępna dla wszystkich, numer POWR 03.0500-00-A050/20
Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce oraz o naszej polityce prywatności.
Czytaj więcej