Ogólne informacje
Lider Projektu: Uniwersytet w Peczu (Węgry), Wydział Nauk o Zdrowiu
Instytut Fizjoterapii i Nauk o Sporcie
Czas trwania projektu: 2024.10.01-2026.03.31
Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu w Peczu, we współpracy z wybitnymi przedstawicielami krajów wyszehradzkich, uzyskał grant w wysokości 33 197 EUR z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego na projekt zatytułowany "Wzorce aktywności fizycznej wśród uczniów szkół średnich i studentów w krajach V4 - badanie porównawcze". Projekt będzie realizowany we współpracy z Akademią Bialską im. Jana Pawła II, Uniwersytetem Pavla Jozefa Šafárika w Koszycach na Słowacji oraz Uniwersytetem Południowoczeskim w Czeskich Budziejowicach.
Projekt ten opiera się na poprzedniej wspólnej inicjatywie badawczej zrealizowanej w 2015 r., której celem było zintegrowanie naukowców z krajów V4 w jednolitym wysiłku badawczym, wzmacniając w ten sposób współpracę naukową między czterema instytucjami partnerskimi. Wyniki poprzedniego badania podkreśliły znaczenie świadomości zdrowotnej i indywidualnej odpowiedzialności za zdrowie wśród młodzieży w krajach V4. Wykazały jednocześnie, że istnieje konieczność regularnego monitorowania wzorców aktywności fizycznej oraz znaczenie walidacji narzędzi badawczych w ceku zapewnienia wiarygodności wyników badan. W ciągu ostatnich lat kontynuowaliśmy monitorowanie aktywności fizycznej w różnych populacjach, w tym wśród dzieci i dorosłych (w ramach projektu EUPASMOS), w tym także w okresie pandemii C19.
Opierając się na doświadczeniach z poprzedniego badania ukierunkowujemy sie nie tylko na wzmacnianiu współpracy naukowej między badaczami, ale również do rozszerzając problem badawczy o śledzenia zmian aktywności fizycznej na przestrzeni dziesięciu lat dzięki ponownemu zbadaniu grupy docelowej (młodzieży).
Projekt, który rozpocznie się 1 października 2024 r. i potrwa 18 miesięcy, obejmie badanie nawyków związanych z aktywnością fizyczną wśród 1200 uczniów szkół średnich i 2000 studentów uniwersytetów z czterech państw Grupy V4. Dodatkowo 200 studentów uniwersytetów zostanie poddanych obiektywnym pomiarom aktywności fizycznej za pomocą urządzenia ActiGraph GT3X. Oprócz pomiaru aktywności fizycznej, w badaniu projektowym uwzględniona zostanie ocena czasu spędzanego siedząc i przeznaczanego na sen, a także ocena prozdrowotnej jakości życia młodych ludzi i ich nawyków związanych z uprawianiem sportu wraz z wiedzę o aktywności fizycznej.
Głównym celem badania projektowego jest porównanie międzynarodowych wyników z krajów V4, zestawienie nowo zebranych danych z wynikami sprzed dziesięciu lat oraz poznanie zależności między badanymi parametrami w celu szczegółowej analizy zachowań związanych z aktywnością fizyczną. Wyniki zostaną upowszechnione w międzynarodowych publikacjach, a na zakończenie projektu odbędzie się konferencja naukowa w celu omówienia i rozpowszechnienia wyników. Konferencja ta będzie okazją dla społeczności naukowej do bezpośredniego kontaktu z badaczami zaangażowanymi w projekt, omówienia praktycznych zastosowań wyników oraz zbadania możliwości opracowania programów zachęcających do aktywności fizycznej wśród grup ryzyka.
Uważamy za istotne komunikowanie naszych wyników nie tylko do wybranych odbiorców i profesjonalnych środowisk, ale także do szerokiej publiczności. Wierzymy, że nasze wyniki zapewnią cenny wgląd w rolę aktywności fizycznej w trosce o zdrowie, prowadząc do pozytywnych zmian w zachowaniach ruchowych społeczeństwa. Dla młodej grupy docelowej przygotowane zostaną materiały informacyjne zawierające istotne i przydatne wiadomości, które zostaną im przekazane za pośrednictwem mediów społecznościowych, z których często korzystają.
Realizując ten projekt, chcemy uhonorować pamięć profesora Józefa Bergiera, byłego Rektora Akademii Bialskiej im. Jana Pawła II, który jako lider projektu realizowanego dziesięć lat wcześniej, wykorzystał swoją wiedzę naukową i doskonałe umiejętności budowania wspólnoty, aby zorganizować naukowców z czterech krajów w spójną grupę badawczą, kładąc podwaliny pod naszą długoterminową współpracę.
„Projekt jest współfinansowany przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji w ramach Grantów Wyszehradzkich Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, którego misją jest promowanie idei zrównoważonej współpracy regionalnej w Europie Środkowej.”
Aby uzyskać więcej informacji na temat projektu, prosimy o kontakt z liderami projektu:
Uniwersytet w Peczu, Wydział Nauk o Zdrowiu, Instytut Fizjoterapii i Nauk o Sporcie: dekan@etk.pte.hu
Uczestnicy projektu
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Uczelnia dostępna dla wszystkich, numer POWR 03.0500-00-A050/20
Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce oraz o naszej polityce prywatności.
Czytaj więcej